artykuly

W przygotowywanym przez nas albumie obok fotografii, znajdą się reportaże poświęcone wybranym warszawskim reklamom naściennym. Już teraz publikujemy fragmenty niektórych z nich.


 

Niedźwiedź co chodzi po ścianie

 

Kiedyś dumnie witała przyjeżdżających do pracy robotników fabryki traktorów. Dziś wyblakłą i pękniętą na pół reklamę pociesza jedynie położony u jej podnóża Bar Słoneczny. Trudno powiedzieć, czy bardziej zdewastowany jest obecnie sam mural, czy kamienica przy Cierlickiej 10, na której został namalowany.

 


Logo zębatego koła, znad którego wychyla się niedźwiedź jeszcze 20, 30 lat temu znane było na całym świecie. Zakłady Ursusa, które od czasów II wojny światowej słynęły z produkcji ciągników rolniczych były jedną z bardziej rozpoznawalnych marek PRL.

Samo logo zostało zaprojektowane w 1978 roku i od tamtego czasu służy wiernie po dziś dzień. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja samego zakładu, którego produkcja nie przypomina już swoich złotych czasów. Część pochodzących z początku XX wieku hal jest za to gratką dla miejskich eksploratorów.

- Najciekawsza jest hala nr. 2 (według oryginalnej numeracji fabryki), to właśnie w niej znajdują się cztery ogromne teraz już całe zardzewiałe piece służące prawdopodobnie do odlewania żeliwa. Druga bardzo ciekawa hala produkcyjna została oznaczona numerem 10. Prawdopodobnie służyła do produkcji lżejszych ciągników - mówi Grzesiek, autor strony opuszczone.net, gdzie można znaleźć m.in. fotoreportaż z wizyty w opuszczonej fabryce.

Dziś produkcja ciągników odbywa się kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie ul. Posagu 7 Panien.

(…)

Maciej Czerski


Artykuł w pełnej wersji będzie dostępny w albumie „Bliżej konsumenta”.

fot.: Anna Brzezińska-Czerska

 
współfinansowanie
Bazowa dokumentacja projektu została stworzona dzięki stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w m.st. Warszawie (II półrocze 2010) przyznanemu Annie Brzezińskiej
partnerzy i patroni